Pora na samochód elektryczny? Wspólnoty otwierają się na elektromobilność

Od połowy 2021 r. miejsca parkingowe w garażach podziemnych nowo wybudowanych budynków muszą, przynajmniej w części, mieć możliwość instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych. To wielkie ułatwienie dla elektromobilności, jednak spore wyzwanie dla wspólnot. Z czego to wynika?

Unia Europejska chce, aby do 2030 r. po europejskich drogach jeździło 30 mln aut elektrycznych. To ambitne zadanie, które oznacza, że w krajach Unii, w tym i w Polsce, będzie się pojawiało coraz więcej „elektryków”. Jednak problemem, oprócz ograniczeń w pojemności ich baterii, jest także sieć ładowania. O ile te pojawiają się m.in. w galeriach handlowych, to nadal jest ich zbyt mało, aby przyspieszyć rozwój tej technologii.

Naprzeciw temu wyszedł Sejm, który pod koniec 2021 r. zdecydował o ułatwieniach dla wspólnot. Nowelizacja ustawy o elektromobilności, która weszła w życie 24 grudnia 2021 r., (Dz. U. z 2021 r. poz. 2269) zakłada, że właściciele miejsc garażowych mogą zainstalować tzw. wallboxa, czyli punkt do ładowania e-auta, pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi zarząd wspólnoty lub zarządca nieruchomości.

Do 2030 r. po unijnych drogach ma jeździć 30 mln aut elektrycznych.

Co należy mieć na uwadze, decydując o takiej inwestycji? Po pierwsze, wymagania techniczne takiej instalacji. Zarządca musi upewnić się, że instalacja w budynku zezwala na założenie takiej ładowarki. Konieczne jest także założenie licznika oraz zamontowanie odpowiedniej instalacji przeciwpożarowej, jeżeli jeszcze jej nie ma.

W przypadku zabytkowych budowli, zgodę na instalację takiej ładowarki musi wydać konserwator zabytków.

Co ważne, sama instalacja wallboxa nie wymaga zgody Urzędu Dozoru Technicznego. Jednak w przypadku przeglądów, to właściciel ładowarki będzie musiał za nie płacić.

Jakie są korzyści dla wspólnoty? Wraz z rosnącym zainteresowaniem samochodami elektrycznymi, instalacja proekologicznych rozwiązań będzie zwiększała wartość budynku. Poza tym, samochody elektryczne oznaczają zero spalin wewnątrz budynku i wokół niego. Jednocześnie, wraz z rozwojem tzw. wirtualnych elektrowni, auta elektryczne, przy zainstalowanych odnawialnych źródłach energii, mogą służyć jako magazyny mocy, czyli akumulatory dla budynku. To wszystko pozwala na oszczędności i lepsze zarządzanie energią.