PSZOK – czyli jak pozbyć się nietypowych śmieci

Stare meble, odpady po remoncie, czy elektrośmieci – tych zazwyczaj nie możemy wyrzucić do śmietnika. Rozwiązaniem jest PSZOK – czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Odpady wielkogabarytowe, jak staremeble, urządzenia elektryczne, czy opony mogą sprawiać duży problem. Nasze przydomowe śmietniki nie są dla nich odpowiednim miejscem. Jednak zamiast zamawiać często drogą usługę wywozu nietypowych lub dużych odpadów, można je oddać do specjalnego miejsca, podległego gminie.

Co można oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOKa? Sporo rzeczy, jednak ich dokładna lista zależy od gminy.

– Odpady wielkogabarytowe

– Odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe

– Odpady zielone

– Zużyte opony

– Elektrośmieci, tj. sprzęt elektryczny i elektroniczny, oraz baterie i akumulatory

– Przeterminowane leki i chemikalia

– odpady, które nie są odpadami medycznymi, a powstały w gospodarstwie domowym, jak igły i strzykawki.

Do PSZOKów możemy oddać m.in. zużyte strzykawki i igły.

Co ważne, zgodnie z prawem duże sklepy ze sprzętem elektronicznym (powyżej 400 m2 powierzchni) muszą przyjmować elektrośmieci (m.in. stare lampy i klawiatury) poniżej 25 cm. Należy podkreślić, że nie trzeba kupować niczego w zamian. Sklepy, dowożąc m.in. nowe pralki lub lodówki, mają obowiązek zabrać stare. Wystarczy poinformować sklep o takiej potrzebie przed umówieniem transportu.

Z kolei stare leki możemy oddawać w części aptek. Wystarczy zapytać o to w swojej lokalnej aptece. Zazwyczaj są wtedy w nich specjalne pojemniki, do których możemy wrzucić przeterminowane leki.

Zgodnie z obowiązującym prawem, każda gmina ma obowiązek stworzyć PSZOK. Różnią się one jednak pod względem tego, co możemy tam oddać. W przypadku odpadków z działalności rolniczej, gmina może zadecydować o opłacie za ich przyjęcie. W przypadku innych odpadów, takiej opłaty być nie powinno.

Istnieją także mobilne PSZOKi, jednak ich obecność zależy od samych gmin. Niektóre sezonowo odbierają np. skoszoną trawę lub liście, albo wyznaczają specjalne miejsca na odbiór elektrośmieci.

Poniżej zamieszczamy listę PSZOKów w Państwa gminach i odnośniki do stron samorządu z informacjami o godzinach otwarcia punktów i zasad przyjmowania śmieci.

Gmina Legionowo (kliknij po więcej)

Gmina Nowy Dwór Mazowiecki (kliknij po więcej)
Gmina Przasnysz (kliknij po więcej)

Gmina Pułtusk (kliknij po więcej)

Gmina Ciechanów (kliknij po więcej)

Gmina Pomiechówek (kliknij po więcej)
Gmina Zakroczym (kliknij po więcej)

Gmina Czosnów (kliknij po więcej)

Gmina Białobrzegi (kliknij po więcej)

Gmina Nieporęt (kliknij po więcej)