Do tej pory dofinansowanie do termomodernizacji mogli otrzymać jedynie właściciele gospodarstw domowych. Teraz pieniądze mogą otrzymać także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Dotację może przyznać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach I naboru w pilotażowym programie priorytetowym „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (ang. Energy Performance Contract) Plus”.
Środki mają pokryć wkład właściciela budynku. Resztę wnosi partner – przedsiębiorstwo usług energetycznych (ESCO). Zgodnie z założeniem programu, to dostawca prądu bierze na siebie większość ryzyka związane z inwestycją.
Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia musi wynosić 250 tys. zł.
O wsparcie mogą się starać wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji i które powołane są do realizacji zadań własnych.
Dotacja ma pomóc w zmniejszeniu zużycia energii końcowej budynków mieszkalnych wielorodzinnych przynajmniej o 30% w porównaniu do stanu sprzed modernizacji, pod warunkiem, że zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej po modernizacji nie wyniesie więcej niż 85 kWh/(m2*rok).
Aby to osiągnąć, twórcy projektu zakładają m.in. możliwość finansowania instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, zmiany oświetlenia budynku, poprawę wentylacji, a także modernizację rur i grzejników w budynku, oraz wymianę okien.
W programie są trzy standardy usprawnień.
- Usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych. NFOŚiGW oferuje pokrycie 10% kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia.
- Optymalny zakres modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, których efektem będzie zmniejszenie zużycia energii końcowej o co najmniej 45%. NFOŚiGW oferuje pokrycie 20% kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia.
- Wysoki standard modernizacji energetycznej, po których energia końcowa zmniejszy się o co najmniej 60 proc. NFOŚiGW oferuje pokrycie 30% kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia.
Doradztwo przy składaniu zarówno fiszki (wstępnego wniosku) oraz samego wniosku przy I naborze zapewnia Krajowa Agencja Poszanowania Energii.
Wstępne wnioski o dotację (fiszki) można składać do 31 marca 2022 r. Z kolei wnioski o dotacje są przyjmowane do 28 lutego 2023 r.